ZWIAZEK NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO
ODDZIAŁ ŻYWIEC


poniedziałek, 18 maja 2009

Senat przyjął "kompensówki"
Świadczenia kompensacyjne wyniosą 100 proc., nauczyciele będą zaś mogli z nich korzystać do 2032 r. – zdecydował w czwartek 14 maja 2009 r. po południu Senat. Zdominowana przez PO izba odrzuciła poprawki Platformy przewidujące obniżenie „kompensówek” do 80 proc. i skrócenie pobierania świadczeń do 2028 r.

Jeszcze w środę wydawało się, że posiadająca w Senacie większość 57 na 100 senatorów PO przeforsuje własne poprawki. Senatorowie Platformy dokonali jednak niespodziewanej wolty i najważniejsze punkty ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych pozostawili w niezmienionym kształcie.

Senatorowie przyjęli natomiast poprawki przyznające prawo do świadczeń kompensacyjnym nauczycielom pracującym w przedszkolach niepublicznych. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 kwietnia br., który uznał, że nauczyciele przedszkoli publicznych i niepublicznych powinni mieć takie same uprawnienia emerytalne.

Senat odrzucił poprawkę PiS wykreślającą z ustawy zakaz pracy w szkołach nauczycieli pobierających świadczenie kompensacyjne.